reklam

22 Eylül 2012 Cumartesi

TRAVEL & TRIP (1)Merhaba, hafta sonu çoktandır gitmeyi planladığım Hıdiv Kasrını görmek üzere yola çıktım. Kanlıcaya vardığımda güzel manzarasıyla birçok yazara ve şaire ilham kaynağı olmuş Mihribat Korusuna çıkmadan, orayı görmeden yola devam etmek istemedim.İstanbul Boğazına Hakim tepe üzerindeki koruluk, yeşili ve muhteşem Boğaz manzarası ile görülmeye değerdi. Büyük şehrin her türlü olumsuz etkisinden kurtulmak ve kafa dinlemek için harika bir yer.


Koruluk; fıstık çamları,erguvanlar, çınarlar ve selviler başta olmak üzere çeşitli ağaçlarıyla Kanlıca’ nın oksijen deposu.  


Boğazı burdan görmek bir başka güzel....

Ayrıca, Mihribat Korusu “Kır Düğünü” yapmak isteyenler için favori bir mekan olmuş.Akşam için yapılan düğün hazırlıklarını sizler için görüntüledim.
 Kısa bir yolculuktan sonra, Beykoz’ un çubuklu sırtlarında bulunan görkemli Hıdiv Kasrındayız. 1907 yılında Mısır’ın son Hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarfından İtalyan Mimar Delfo Seminati’ye yaptırılmış. Bence İstanbul’un sayılı güzelliklerinden, kendinizi rüyada zannedebilirsiniz.
Lokanta ve sosyal tesis olarak kullanılan kasrın, İstanbul’un en büyük gül bahçelerinden olan dış mekanı ve tarihi iç mekanı nişan, düğün gibi organizasyonlar için de kullanılıyor.


Koruya girer girmez büyüklüğü ve düzeni göz kamaştırıyor.Asırlık ağaçların altı,begonya,camgüzeli,sardunya gibi birçok mevsimlik çiçeklerle kaplı.
Ahşap salonun tamamı ahşap lambirilerle kaplı.

Konkav Salon; İki adet şöminesi, duvar ve tavanın mükemmel ahşap lambirisi ve kristal ışık dizileri göz alıcıAltın varaklarla kaplı sütunların görkemi.....
 Mermer Salon

Mermer Salonun sağ duvarında yerden tavana kadar mozaiklerle süslü anıtsal bir çeşme, mermer tekne ve kurbağa figürlü çeşme mevcut.


Mermer Salondan çıkılan bahçede düğün hazırlığı...Son olarak Osmanlı' nın ünlü Demirhindi şerbeti denemeye değer..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...